Mercedes-Benz Actros LH tank semitrailer "Feldbinder"
Product number:
902120
Listprice:
29,50 €
For the IAA 2010 in Hannover, Herpa presented the new Feldbinder provisions tank. The especially elaborate trailer is now released as exclusive model for the superstructure manufacturer. The model features Feldbinder’s company colors – chassis and many individual components are chrome-plated. A partial edition of this exclusive model is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | FFB Feldbinder |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 39 mm |
| Weight | 81.5 g |
| Production date | 05/2011 |
| Limited quantity | 1500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the IAA 2010 in Hannover, Herpa presented the new Feldbinder provisions tank. The especially elaborate trailer is now released as exclusive model for the superstructure manufacturer. The model features Feldbinder’s company colors – chassis and many individual components are chrome-plated. A partial edition of this exclusive model is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | FFB Feldbinder |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 39 mm |
| Weight | 81.5 g |
| Production date | 05/2011 |
| Limited quantity | 1500 |