Mercedes-Benz Actros L jumbo curtain canvas semi truck "Nippon Express"
Product number:
287203
Listprice:
23,50 €
Since 1963, the logistic giant from Japan operates a constant connection between the Far East and the European headquarters in Hamburg. Additionally, Nippon Express operates over 50 locations all over Europe – among them also offices at the airports Munich and Frankfurt.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Nippon Express |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 85 g |
| Production date | 11/2007 |
| Limited quantity | 510 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since 1963, the logistic giant from Japan operates a constant connection between the Far East and the European headquarters in Hamburg. Additionally, Nippon Express operates over 50 locations all over Europe – among them also offices at the airports Munich and Frankfurt.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Nippon Express |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 85 g |
| Production date | 11/2007 |
| Limited quantity | 510 |