MAN TGS L dump semitrailer "Max Wild"
Product number:
155496
Listprice:
18,50 €
No matter if demolition, underground construction, utility lines, canalization or simply transporting goods, Max Wild has been a suitable partner for the manifold operations in the forwarding business for 50 years. This time, Herpa realizes the new MAN TGS L with trough semitrailer in the 1/87 scale.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | January/February 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
No matter if demolition, underground construction, utility lines, canalization or simply transporting goods, Max Wild has been a suitable partner for the manifold operations in the forwarding business for 50 years. This time, Herpa realizes the new MAN TGS L with trough semitrailer in the 1/87 scale.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | January/February 2009 |