Mercedes-Benz Actros M dump truck "Beyer Baustoffe"
Product number:
909082
Listprice:
24,50 €
Beyer Baustoffe with headquarters in Berg, Franconia, has 40 employees. Established in 1959, the company offers a broad range of services – inter alia a ballast mill, a construction business and a concrete factory to produce cobblestones. This vehicle from the Beyer fleet was produced for one of our retailers and is based on the original plans. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Beyer Baustoffe |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Traffic red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 44 g |
| Production date | 03/2013 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Beyer Baustoffe with headquarters in Berg, Franconia, has 40 employees. Established in 1959, the company offers a broad range of services – inter alia a ballast mill, a construction business and a concrete factory to produce cobblestones. This vehicle from the Beyer fleet was produced for one of our retailers and is based on the original plans. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Beyer Baustoffe |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Traffic red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 44 g |
| Production date | 03/2013 |
| Limited quantity | 500 |