Mercedes-Benz Actros L silo semitrailer "Fischer"
Product number:
908627
Listprice:
29,50 €
Karl Fischer GmbH & Co. OHG from Baden-Württemberg advertises with the slogan “Wir bewegen die Erde” (we move earth). From the headquarters in Weilheim-Teck, about 100 vehicles are in operation every day and move on average 10,000 tons of bulk cargo of any kind. To satisfy the individual customer requests, latest technology from a van as construction site vehicle to tippers and flat-beds for heavy transports is available. A partial edition of this elaborately printed exclusive model is now also available from the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fischer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 63 g |
| Production date | 09/2012 |
| Limited quantity | 900 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Karl Fischer GmbH & Co. OHG from Baden-Württemberg advertises with the slogan “Wir bewegen die Erde” (we move earth). From the headquarters in Weilheim-Teck, about 100 vehicles are in operation every day and move on average 10,000 tons of bulk cargo of any kind. To satisfy the individual customer requests, latest technology from a van as construction site vehicle to tippers and flat-beds for heavy transports is available. A partial edition of this elaborately printed exclusive model is now also available from the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fischer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 63 g |
| Production date | 09/2012 |
| Limited quantity | 900 |