MAN TGS LX Empl Wrecker "Heinrich Weilerswist"
Product number:
303385
Listprice:
39,50 €
The towing service Heinrich has already provided two prototypes for Herpa models. The newly purchased Empl construction vehicle with MAN TGS LX cab is based at the subsidiary Weilerswist south of Cologne.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Heinrich Weilerswist |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 50 mm |
| Weight | 56.9 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The towing service Heinrich has already provided two prototypes for Herpa models. The newly purchased Empl construction vehicle with MAN TGS LX cab is based at the subsidiary Weilerswist south of Cologne.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Heinrich Weilerswist |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 50 mm |
| Weight | 56.9 g |
| Release Date | March/April 2014 |