Mercedes-Benz Axor curttain canvascover semitrailer "Meffle"
Product number:
298995
Listprice:
24,50 €
No matter if a gear knob for a car or the housing of a pressure washer – Meffle produces plastics to be processed in various industries. The company from Westerheim had this exclusive model commissioned as give-away for good customers a partial edition is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Meffle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 225 x 65 x 30 mm |
| Weight | 87 g |
| Production date | 09/2010 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
No matter if a gear knob for a car or the housing of a pressure washer – Meffle produces plastics to be processed in various industries. The company from Westerheim had this exclusive model commissioned as give-away for good customers a partial edition is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Meffle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 225 x 65 x 30 mm |
| Weight | 87 g |
| Production date | 09/2010 |
| Limited quantity | 500 |