MAN TGE box type with high Roof, white
Product number:
092838
Listprice:
16,95 €
New type! After the cooperation between Volkswagen and Mercedes ended on the project Sprinter/Crafter, VW developed the TGE together with MAN, which was introduced at the IAA 2016.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.5 g |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! After the cooperation between Volkswagen and Mercedes ended on the project Sprinter/Crafter, VW developed the TGE together with MAN, which was introduced at the IAA 2016.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.5 g |
| Release Date | January/February 2017 |