MAN TGA LX curtain canvas semitrailer "Nuernberg kickt"
Product number:
280976
Listprice:
30,26 €
Nürnberg is presenting itself as a soccer city, and to emphasize that, the city had the logo „Nürnberg kickt“ designed. The shipping company Zetz from Nürnberg supports the soccer image campaign by designing one of its trailers with the „Nürnberg kickt“ logo.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Zetzl Nürnberg kickt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 87 g |
| Production date | 06/2006 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Nürnberg is presenting itself as a soccer city, and to emphasize that, the city had the logo „Nürnberg kickt“ designed. The shipping company Zetz from Nürnberg supports the soccer image campaign by designing one of its trailers with the „Nürnberg kickt“ logo.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Zetzl Nürnberg kickt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 87 g |
| Production date | 06/2006 |
| Limited quantity | 500 |