Mercedes-Benz Actros L euro box semitrailer "Wandt/Ostfalia"
Product number:
902984
Listprice:
29,50 €
„Our location is Brunswick, our working place is Europe“, so the striking advertising slogan of the forwarder Wandt. Founded by master baker Adalbert Wandt in 1939, the offspring and experienced managers maintain the tradition of secure street cargo transportation and meet the challenge of a complex stocking logistic today. Herpa released the first Wandt model in the 1/87 scale as early as 1980 – until today, over 50 vehicles of the popular collectors series have been released. The original of this model is promoting the university Ostfalia.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 84 g |
| Production date | 08/2011 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
„Our location is Brunswick, our working place is Europe“, so the striking advertising slogan of the forwarder Wandt. Founded by master baker Adalbert Wandt in 1939, the offspring and experienced managers maintain the tradition of secure street cargo transportation and meet the challenge of a complex stocking logistic today. Herpa released the first Wandt model in the 1/87 scale as early as 1980 – until today, over 50 vehicles of the popular collectors series have been released. The original of this model is promoting the university Ostfalia.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 84 g |
| Production date | 08/2011 |
| Limited quantity | 750 |