Liebherr bulldozer "Waggershauser"
Product number:
159265
Listprice:
24,00 €
The series of green construction vehicles of the construction company Waggershauser from Kirchheim is enhanced by another construction machine. The Liebherr bulldozer is released as one-time edition and features the typical company colors.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Waggershauser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 50 mm |
| Weight | 53.9 g |
| Release Date | January/February 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of green construction vehicles of the construction company Waggershauser from Kirchheim is enhanced by another construction machine. The Liebherr bulldozer is released as one-time edition and features the typical company colors.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Waggershauser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 50 mm |
| Weight | 53.9 g |
| Release Date | January/February 2012 |