Mercedes-Benz Actros Titan low boy semitrailer "Schmallenbach"
Product number:
274951
Listprice:
25,13 €
The Schmallenbach shipping company was founded in the 1950s. In the meantime, it has become an international transport company, offering a wide range of services. Most of the twenty-five vehicles are custom-made for special transportation tasks, as Schmallenbach has specialized in heavy-duty transports. This model was produced exclusively for Schmallenbach, and a part of the edition has now become available at Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmallenbach |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 75 x 35 mm |
| Weight | 79 g |
| Production date | 06/2005 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Schmallenbach shipping company was founded in the 1950s. In the meantime, it has become an international transport company, offering a wide range of services. Most of the twenty-five vehicles are custom-made for special transportation tasks, as Schmallenbach has specialized in heavy-duty transports. This model was produced exclusively for Schmallenbach, and a part of the edition has now become available at Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmallenbach |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 75 x 35 mm |
| Weight | 79 g |
| Production date | 06/2005 |
| Limited quantity | 750 |