Flügeltransport Goldhofer FTV 300 "Bender"
Product number:
307123
Listprice:
59,95 €
Wind power is often most interesting at sites diffi cult to access – like up in the mountains. Since heavy-load semitrailers are seldom able to drive on the small forest paths the construction teams use self-propelled units like this one. Just like on the original, the blades on the model can be moved up and down and can be rotated as well.
| Manufacturer | Goldhofer |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Bender |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 163.7 g |
| Release Date | May/June 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Wind power is often most interesting at sites diffi cult to access – like up in the mountains. Since heavy-load semitrailers are seldom able to drive on the small forest paths the construction teams use self-propelled units like this one. Just like on the original, the blades on the model can be moved up and down and can be rotated as well.
| Manufacturer | Goldhofer |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Bender |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 163.7 g |
| Release Date | May/June 2017 |