MAN TGL canvas trailer "Wincanton"
Product number:
151924
Listprice:
17,00 €
The Wincanton Logistics Company operates this MAN TGL, featuring a tarp-covered superstructure with a loading platform for distribution services. The Herpa model features authentic printings and the new loading platform on the rear.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wincanton |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.4 g |
| Release Date | January/February 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Wincanton Logistics Company operates this MAN TGL, featuring a tarp-covered superstructure with a loading platform for distribution services. The Herpa model features authentic printings and the new loading platform on the rear.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wincanton |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.4 g |
| Release Date | January/February 2006 |