Mercedes-Benz Actros LH volume tandem trailer "Kuehne"
Product number:
282468
Listprice:
24,00 €
The furniture moving company Kühne from Dortmund was founded in 1985 as a family business, and has since steadily grown. Next to classic moves of families and smaller companies, they also offer complete logistic services around pickup, storage and reconstruction – no matter if for fairs, heavy duty transports or to move an entire library.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DMS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 90.5 g |
| Production date | 12/2006 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The furniture moving company Kühne from Dortmund was founded in 1985 as a family business, and has since steadily grown. Next to classic moves of families and smaller companies, they also offer complete logistic services around pickup, storage and reconstruction – no matter if for fairs, heavy duty transports or to move an entire library.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DMS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 90.5 g |
| Production date | 12/2006 |
| Limited quantity | 750 |