MAN TGX GX beverage box trailer truck „Pyraser II / Thoma Transporte"
Product number:
122207
Listprice:
59,95 €
After the impressively designed trailer truck by Walter Rosner in 2019, the Pyraser brewery has again ordered a new MAN truck with a trailer of the shipping company Thoma Transporte from Rosner. This beverage box trailer truck is also produced as a miniature model highlight by Herpa with more than 50 printings, and will be delivered in the familiar display case.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 249 g |
| Release Date | July/August 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the impressively designed trailer truck by Walter Rosner in 2019, the Pyraser brewery has again ordered a new MAN truck with a trailer of the shipping company Thoma Transporte from Rosner. This beverage box trailer truck is also produced as a miniature model highlight by Herpa with more than 50 printings, and will be delivered in the familiar display case.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 249 g |
| Release Date | July/August 2022 |