MAN TGX GX 15m curtain canvas semitrailer „Dettendorfer“ (Bayern/Nußdorf am Inn)
Product number:
315920
Listprice:
42,95 €
Another printing variant, based on the still new semitrailer with 15m length moves in the Herpa program with Bavarian company Dettendorfer from Nußdorf am Inn. The model will be implemented in the well-known design, the added yellow marking makes reference to the enlarged version of the semitrailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dettendorfer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Another printing variant, based on the still new semitrailer with 15m length moves in the Herpa program with Bavarian company Dettendorfer from Nußdorf am Inn. The model will be implemented in the well-known design, the added yellow marking makes reference to the enlarged version of the semitrailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dettendorfer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2022 |