Mercedes-Benz Axor chromium plated semitrailer "IAA 2010"
Product number:
297899
Listprice:
29,50 €
The new Mercedes-Benz Axor was premiered at the IAA 2010 in Hannover. For this occasion, Herpa produced the vehicle as fair model in combination with the new trailer of the vehicle manufacturer Feldbinder.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81.5 g |
| Production date | 09/2010 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Mercedes-Benz Axor was premiered at the IAA 2010 in Hannover. For this occasion, Herpa produced the vehicle as fair model in combination with the new trailer of the vehicle manufacturer Feldbinder.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81.5 g |
| Production date | 09/2010 |
| Limited quantity | under 500 |