MAN TGM LF 20 "Liebenburg / Goslar fire department"
Product number:
094276
Listprice:
34,95 €
At the same time as Liebenburg’s voluntary fire brigade procured its new Volkswagen Crafter, Herpa is also realizing the MAN TGM fire-fighting group vehicle with a Ziegler body as a one-time production run.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Liebenburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47 g |
| Release Date | January/February 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At the same time as Liebenburg’s voluntary fire brigade procured its new Volkswagen Crafter, Herpa is also realizing the MAN TGM fire-fighting group vehicle with a Ziegler body as a one-time production run.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Liebenburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47 g |
| Release Date | January/February 2019 |