Framo 901/2 canvas "Altmetallhandel Müller"
Product number:
066280
Listprice:
16,50 €
Due to the lack of new materials trading scrap metal was a lucrative business in the former GDR. For an authentic model railway design we now release a Framo 901/2 with canvas cover and the respective writing.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Altmetallhandel Müller |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Light blue / light gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.9 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Due to the lack of new materials trading scrap metal was a lucrative business in the former GDR. For an authentic model railway design we now release a Framo 901/2 with canvas cover and the respective writing.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Altmetallhandel Müller |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Light blue / light gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.9 g |
| Release Date | September/October 2014 |