MAN TGL S-RTW "fire brigade Hamburg"
Product number:
090049
Listprice:
19,50 €
The fire brigade Hamburg operates this MAN TGL with box superstructure as heavy load rescue vehicle. The luminous yellow vehicle features the original’s luminous red area in the front.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Day luminance yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42 g |
| Release Date | July/August 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade Hamburg operates this MAN TGL with box superstructure as heavy load rescue vehicle. The luminous yellow vehicle features the original’s luminous red area in the front.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Day luminance yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42 g |
| Release Date | July/August 2012 |