MAN TGM box truck "THW Leipzig"
Product number:
092258
Listprice:
29,50 €
For the fi rst time, Herpa combines the MAN crew cab with an emergency light bar. The THW Leipzig operates the vehicle as equipment vehicle.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.8 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the fi rst time, Herpa combines the MAN crew cab with an emergency light bar. The THW Leipzig operates the vehicle as equipment vehicle.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.8 g |
| Release Date | January/February 2016 |