MAN TGA XLX bulk volume semitrailer "Warsteiner"
Product number:
152242
Listprice:
24,25 €
The Warsteiner Brewery, at home in the Sauerland region, is once again the paragon for a further Herpa semitrailer. The new MAN TGA XLX Lowliner tractor hauls a curtain tarp semitrailer. The Herpa model is completely painted in the Warsteiner colors and in the design of the company´s own transportation unit Merck.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Warsteiner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84 g |
| Release Date | May/June 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Warsteiner Brewery, at home in the Sauerland region, is once again the paragon for a further Herpa semitrailer. The new MAN TGA XLX Lowliner tractor hauls a curtain tarp semitrailer. The Herpa model is completely painted in the Warsteiner colors and in the design of the company´s own transportation unit Merck.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Warsteiner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84 g |
| Release Date | May/June 2006 |