MAN TGA XXL interchangeable box trailer "Malteser"
Product number:
155717
Listprice:
24,50 €
A rather unique vehicle is the trailer with interchangeable box-trailer. It transports donations of food and clothes for the Order of Malta. The trailers can be demounted authentically and individually positioned on the stowable supports.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Malteser Hilfsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | ivory |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93.3 g |
| Release Date | May/June 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A rather unique vehicle is the trailer with interchangeable box-trailer. It transports donations of food and clothes for the Order of Malta. The trailers can be demounted authentically and individually positioned on the stowable supports.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Malteser Hilfsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | ivory |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93.3 g |
| Release Date | May/June 2009 |