MAN TGS M dump semitrailer "BTB Berlin"
Product number:
308847
Listprice:
32,95 €
The group operates about 40 own dumpers aroundBerlin’s major construction sites in civil engineering and recycling. Also including the currently new rapid transit system line, which is to enter the central railway station below ground.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BTB Berlin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.1 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The group operates about 40 own dumpers aroundBerlin’s major construction sites in civil engineering and recycling. Also including the currently new rapid transit system line, which is to enter the central railway station below ground.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BTB Berlin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.1 g |
| Release Date | May/June 2018 |