MAN TGA LX container trailer "Klok" (NL)
Product number:
153980
Listprice:
24,50 €
Trash, dirt and filth are taken care of by the special company from Rotterdam. No matter if its about cleaning entire industrial plants or picking up, collecting and transporting industrial- or household waste, the company from our neighbor country is in great demand. Next to some large volume transporters, the fleet consists of many container trailers of which we realized one. One reason being the appealing coloring.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Klok |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.4 g |
| Release Date | November/December 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Trash, dirt and filth are taken care of by the special company from Rotterdam. No matter if its about cleaning entire industrial plants or picking up, collecting and transporting industrial- or household waste, the company from our neighbor country is in great demand. Next to some large volume transporters, the fleet consists of many container trailers of which we realized one. One reason being the appealing coloring.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Klok |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.4 g |
| Release Date | November/December 2007 |