MAN TGL box truck with tail lift Polizei Berlin
Product number:
095648
Listprice:
27,95 €
In the field of logistics and service, the Berlin police are using this MAN TGL, which is equipped with a tail-lift at the rear. The text “Der Polizeipräsident in Berlin Service” (The Police Commissioner in Berlin – Service) features on the side in the blue band, which is also printed on the model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47.1 g |
| Release Date | November/December 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the field of logistics and service, the Berlin police are using this MAN TGL, which is equipped with a tail-lift at the rear. The text “Der Polizeipräsident in Berlin Service” (The Police Commissioner in Berlin – Service) features on the side in the blue band, which is also printed on the model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47.1 g |
| Release Date | November/December 2020 |