MAN TGS L flatbed semitrailer with SA-Rack for Liebherr LR 1600/2 "Felbermayr" (A)
Product number:
303781
Listprice:
59,50 €
The Liebherr caterpillar crane featuring the Felbermayrdesign is continued with the SA frame which is transported on an MAN TGS L with flatbed trailer. The rigid tractor features the internal vehicle number 68, the trailer 227. Two particular counter weights are enclosed with the model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Felbermayr Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Light Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 11.5 g |
| Release Date | July/August 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Liebherr caterpillar crane featuring the Felbermayrdesign is continued with the SA frame which is transported on an MAN TGS L with flatbed trailer. The rigid tractor features the internal vehicle number 68, the trailer 227. Two particular counter weights are enclosed with the model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Felbermayr Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Light Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 11.5 g |
| Release Date | July/August 2014 |