Mercedes-Benz Actros LH '02 Curtain canvas semitrailer "Krautheimer"
Product number:
270717
Listprice:
25,13 €
Krautheimer is a small and still very young shipping company from Schifferstadt near Ludwigshafen. The enterprise was founded in 1997, and initially operated only a used tractor-trailer bought from a local chemical company. This year, a total of five semitrailers carry the Krautheimer design all around Europe.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Krautheimer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 90.5 g |
| Production date | 06/2004 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Krautheimer is a small and still very young shipping company from Schifferstadt near Ludwigshafen. The enterprise was founded in 1997, and initially operated only a used tractor-trailer bought from a local chemical company. This year, a total of five semitrailers carry the Krautheimer design all around Europe.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Krautheimer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 90.5 g |
| Production date | 06/2004 |
| Limited quantity | 500 |