Henschel HS 140 canvas trailer "Schmidt Gevelsberg"
Product number:
157636
Listprice:
22,50 €
The forwarder Schmidt Gevelsberg was and is a guarantor for first class originals. This time, we release the Henschel HS 140 as curtain-canvas trailer in the axle combination two-axle motor vehicle with two-axle center pivot plate trailer. From the side markers to the headlights and rearview mirror – nothing is missing on this vintage truck.
| Manufacturer | Henschel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmidt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 36 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | September/October 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Schmidt Gevelsberg was and is a guarantor for first class originals. This time, we release the Henschel HS 140 as curtain-canvas trailer in the axle combination two-axle motor vehicle with two-axle center pivot plate trailer. From the side markers to the headlights and rearview mirror – nothing is missing on this vintage truck.
| Manufacturer | Henschel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmidt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 36 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | September/October 2010 |