Mercedes-Benz Actros LH Euro box semitrailer "May Market Mannheim"
Product number:
284677
Listprice:
39,75 €
The Mannheimer Maimarkt (May market) has been for many years the front-runner amongst the German regional exhibitions - with more than 400,000 visitors, approx. 1,500 exhibitors and over 77.000 square meters leased net exhibition space. By the way, the May market has a long tradition. The market was allegedly already held in the year 1614, back then with livestock and herbs. Today, the consumer fair serves all branches from cattle-breeding to prefabricated houses. A partial edition of this May Market exclusive model 277 is now available at Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Red / light blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 236 x 38 x 120 mm |
| Weight | 122 g |
| Production date | 04/2007 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Mannheimer Maimarkt (May market) has been for many years the front-runner amongst the German regional exhibitions - with more than 400,000 visitors, approx. 1,500 exhibitors and over 77.000 square meters leased net exhibition space. By the way, the May market has a long tradition. The market was allegedly already held in the year 1614, back then with livestock and herbs. Today, the consumer fair serves all branches from cattle-breeding to prefabricated houses. A partial edition of this May Market exclusive model 277 is now available at Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Red / light blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 236 x 38 x 120 mm |
| Weight | 122 g |
| Production date | 04/2007 |
| Limited quantity | 500 |