Framo 901/2 canvas
Product number:
066198
Listprice:
14,50 €
New type! Friends of the "center scale" can now resort to the Framo 901/2 as canvas-covered truck. The TT model with lots of details is initially released in moss green with black fenders and gray canvas.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Moss green / light gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.8 g |
| Release Date | May/June 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Friends of the "center scale" can now resort to the Framo 901/2 as canvas-covered truck. The TT model with lots of details is initially released in moss green with black fenders and gray canvas.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Moss green / light gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.8 g |
| Release Date | May/June 2014 |