Iveco S-Way refrigerated box semitrailer „Spedition Hollenhorst“
Product number:
313476
Listprice:
42,95 €
Nottuln near Münster in Westphalia is home to the Hollenhorst shipping company. Herpa realizes the completely orange Iveco S-Way semitrailer truck of the freight forwarder as one of the first models of this type.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 3 mm |
| Weight | 95.9 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Nottuln near Münster in Westphalia is home to the Hollenhorst shipping company. Herpa realizes the completely orange Iveco S-Way semitrailer truck of the freight forwarder as one of the first models of this type.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 3 mm |
| Weight | 95.9 g |
| Release Date | May/June 2021 |