Mercedes-Benz Actros L Nooteboom Pendel-X low boy semitrailer „Johnson“
Product number:
295970
Listprice:
42,75 €
In the late 60s, Geoff and Mary Johnson founded a small forwarding company in the British county North Yorkshire. The wife of the forwarder too, was then operating a truck. Today, Johnson LTD is a specialist for heavy loads. The model was produced exclusively from our Dutch distributor for the trailer manufacturer “Nooteboom” – a partial edition is now also available from Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Johnson |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Dungelgrün |
| Packaging dimensions LxWxH | 320 x 64 x 85 mm |
| Weight | 153 g |
| Production date | 02/2010 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the late 60s, Geoff and Mary Johnson founded a small forwarding company in the British county North Yorkshire. The wife of the forwarder too, was then operating a truck. Today, Johnson LTD is a specialist for heavy loads. The model was produced exclusively from our Dutch distributor for the trailer manufacturer “Nooteboom” – a partial edition is now also available from Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Johnson |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Dungelgrün |
| Packaging dimensions LxWxH | 320 x 64 x 85 mm |
| Weight | 153 g |
| Production date | 02/2010 |
| Limited quantity | under 500 |