MAN TGE third-generation escort vehicle Esser heavy transports
Product number:
096843
Listprice:
27,95 €
The MAN TGE purchased by Esser Schwertransporte from Eschweiler as a third-generation escort vehicle has been declared a matter for the boss. Partially equipped as a mobile home, the entrepreneur always accompanies his employees and the large transports with this vehicle. The silver vehicle is equipped with the corresponding roof superstructure.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.2 g |
| Release Date | July/August 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The MAN TGE purchased by Esser Schwertransporte from Eschweiler as a third-generation escort vehicle has been declared a matter for the boss. Partially equipped as a mobile home, the entrepreneur always accompanies his employees and the large transports with this vehicle. The silver vehicle is equipped with the corresponding roof superstructure.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.2 g |
| Release Date | July/August 2022 |