MAN TGS TM Schmitz dump semitrailer, municipal orange
Product number:
314589
Listprice:
29,95 €
New type! Without a roof spoiler, but equipped with two flashing beacons, the new MAN TGS TM tractor in front of this Schmitz dump semitrailer becomes operational for the first time at Herpa. The model complements the municipal orange construction vehicle fleet.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | municipal orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60 g |
| Release Date | January/February 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Without a roof spoiler, but equipped with two flashing beacons, the new MAN TGS TM tractor in front of this Schmitz dump semitrailer becomes operational for the first time at Herpa. The model complements the municipal orange construction vehicle fleet.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | municipal orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60 g |
| Release Date | January/February 2022 |