Mercedes-Benz Actros LH interchargable box trailer "Reichhart"
Product number:
903387
Listprice:
27,50 €
Everything began over 40 years ago. Horst Reichhart established the logistics company REICHHART in 1967 with one single truck. While initially focusing on national and international freight transportation, Reichhart offers the entire range from consultancy over conception to realization of entire logistic service packages today and considers himself a problem solver for its customers for the arrangement and realization of efficient and economical flows of goods. Important partner of the company is the auto parts supplier “Stahlgruber”, for which the forwarder manages the entire logistics for over 70 subsidiaries. A partial edition of this exclusive REICHHART Transport-Logistik GmbH model is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Reichhart |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 89 g |
| Production date | 08/2011 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Everything began over 40 years ago. Horst Reichhart established the logistics company REICHHART in 1967 with one single truck. While initially focusing on national and international freight transportation, Reichhart offers the entire range from consultancy over conception to realization of entire logistic service packages today and considers himself a problem solver for its customers for the arrangement and realization of efficient and economical flows of goods. Important partner of the company is the auto parts supplier “Stahlgruber”, for which the forwarder manages the entire logistics for over 70 subsidiaries. A partial edition of this exclusive REICHHART Transport-Logistik GmbH model is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Reichhart |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 89 g |
| Production date | 08/2011 |
| Limited quantity | 500 |