Mercedes-Benz Actros LH jumbo chromium plated tank semitrailer "Meggle"
Product number:
268608
Listprice:
23,60 €
Experience, quality, and success: typical attributes of Meggle. The company was founded over a hundred years ago in 1887, as a small cheese-producing enterprise in Wasserburg near Munich. Today, it acts on an international scale, being one of the largest and most popular dairy producers in Europe. Around the world, Meggle has 1,450 em-ployees. This model was produced exclusively for Meggle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lettl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Production date | 12/2003 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Experience, quality, and success: typical attributes of Meggle. The company was founded over a hundred years ago in 1887, as a small cheese-producing enterprise in Wasserburg near Munich. Today, it acts on an international scale, being one of the largest and most popular dairy producers in Europe. Around the world, Meggle has 1,450 em-ployees. This model was produced exclusively for Meggle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lettl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Production date | 12/2003 |
| Limited quantity | 500 |