MAN TGS LX Euro 6 tank container semitrailer "Hoyer"
Product number:
302708
Listprice:
27,50 €
Hoyer from Hamburg is a leading company in the international transport industry for liquid goods. Asminiature model, we release the current MAN TGS with LX cab, which transports a 20 ft. container for chemicals on the current container chassis.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hoyer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70.1 g |
| Release Date | September/October 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Hoyer from Hamburg is a leading company in the international transport industry for liquid goods. Asminiature model, we release the current MAN TGS with LX cab, which transports a 20 ft. container for chemicals on the current container chassis.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hoyer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70.1 g |
| Release Date | September/October 2013 |