MAN TGE Fahrtec ambulance ASB Frankfurt
Product number:
096898
Listprice:
34,95 €
This model of a MAN TGE with Fahrtec body is the first model produced by Herpa in this combination according to an authentic original. The ASB in Frankfurt am Main operates this ambulance.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | September/October 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This model of a MAN TGE with Fahrtec body is the first model produced by Herpa in this combination according to an authentic original. The ASB in Frankfurt am Main operates this ambulance.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | September/October 2022 |