Fiat Panda "Polizia" (I)
Product number:
090872
Listprice:
13,50 €
In Italy, the police operated the Fiat Panda until the 1990s. The light blue compact car features authentic prints and is equipped with a flashing light.
| Manufacturer | Fiat |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizia Italien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.8 g |
| Release Date | September/October 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Italy, the police operated the Fiat Panda until the 1990s. The light blue compact car features authentic prints and is equipped with a flashing light.
| Manufacturer | Fiat |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizia Italien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.8 g |
| Release Date | September/October 2013 |