MAN TGL Ruthmann Steiger "Blach lift"
Product number:
155281
Listprice:
17,50 €
In 1949, the company from Ansbach was founded as a small paint shop. Over the years, the company became a medium-sized enterprise which has been offering the service work-platform rental since 1992. The company is also always present at the Herpa summer parties with an aerial work platform to allow the guests a glance from the bird’s eye view. The model in Blach Lift design is an MAN TGL with Ruthmann-Steiger-platform.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Blach Lift |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 46 g |
| Release Date | November/December 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1949, the company from Ansbach was founded as a small paint shop. Over the years, the company became a medium-sized enterprise which has been offering the service work-platform rental since 1992. The company is also always present at the Herpa summer parties with an aerial work platform to allow the guests a glance from the bird’s eye view. The model in Blach Lift design is an MAN TGL with Ruthmann-Steiger-platform.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Blach Lift |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 46 g |
| Release Date | November/December 2008 |