GAZ 69 "NVA Grenztruppen"
Product number:
700573
Listprice:
12,50 €
Next to the Trabant military utility vehicle, border patrols of the former GDR also operated the GAZ 69. The Russian all-terrain vehicle features the border patrol’s logo.
| Manufacturer | GAZ |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Nationale Volksarmee NVA |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | military |
| Material | plastic |
| Color | olive-green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.6 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Next to the Trabant military utility vehicle, border patrols of the former GDR also operated the GAZ 69. The Russian all-terrain vehicle features the border patrol’s logo.
| Manufacturer | GAZ |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Nationale Volksarmee NVA |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | military |
| Material | plastic |
| Color | olive-green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.6 g |
| Release Date | January/February 2013 |