Iveco Stralis Hi-Way XP refrigerated box Trailer "Nutella / Spedition Michel"
Product number:
310031
Listprice:
49,95 €
The Bavarian Donau-Ries district is home to the Michel shipping company, which uses this Iveco Stralis with a refrigerated semitrailer. Designed by Ferrero, it carries a modified inscription on the glass, compared to the previously known Nutella semitrailer truck from Herpa.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Michel nutella |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94.5 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Bavarian Donau-Ries district is home to the Michel shipping company, which uses this Iveco Stralis with a refrigerated semitrailer. Designed by Ferrero, it carries a modified inscription on the glass, compared to the previously known Nutella semitrailer truck from Herpa.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Michel nutella |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94.5 g |
| Release Date | May/June 2019 |