Krupp Titan bulk truck "BV Aral"
Product number:
152174
Listprice:
16,00 €
A completely new version of the Krupp Titan supplements the fleet of old-timer trucks this spring. In addition to the new tank superstructure, the model also features a new chassis and a modified cabin, all in the design of the Aral Company.
| Manufacturer | Krupp |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BV Aral |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 38 g |
| Release Date | March/April 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A completely new version of the Krupp Titan supplements the fleet of old-timer trucks this spring. In addition to the new tank superstructure, the model also features a new chassis and a modified cabin, all in the design of the Aral Company.
| Manufacturer | Krupp |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BV Aral |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 38 g |
| Release Date | March/April 2006 |