MAN TGS LX Empl Wrecker "Bergedienst HMM"
Product number:
156462
Listprice:
39,50 €
The HMM Fahrzeugaufbauten and Richttechnik GmbH founded in 1986 in Berlin is a company which handles assembly and reconstruction as well as repairs of transporters and trucks. Since 1993, the company has based its headquarters in Velten in the Osthavelland. Numerous moveable and telescopic parts make the model a true highlight.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bergedienst HMM |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 50 mm |
| Weight | 61 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The HMM Fahrzeugaufbauten and Richttechnik GmbH founded in 1986 in Berlin is a company which handles assembly and reconstruction as well as repairs of transporters and trucks. Since 1993, the company has based its headquarters in Velten in the Osthavelland. Numerous moveable and telescopic parts make the model a true highlight.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bergedienst HMM |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 50 mm |
| Weight | 61 g |
| Release Date | November/December 2009 |