MAN TGL box truck rescue vehicle "Bremen fire department"
Product number:
092456
Listprice:
29,95 €
The fire brigade Bremen operates the MAN TGL with box superstructure and tail lift as mobile intensive care unit. Typical for fire engines from Bremen is the yellow-red warning mark in the rear of the vehicle. It is authentically replicated in an elaborate print process.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.5 g |
| Release Date | July/August 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade Bremen operates the MAN TGL with box superstructure and tail lift as mobile intensive care unit. Typical for fire engines from Bremen is the yellow-red warning mark in the rear of the vehicle. It is authentically replicated in an elaborate print process.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.5 g |
| Release Date | July/August 2016 |