Iveco S-Way LNG curtain canvas semitrailer truck "Willi Betz" (Baden-Wuerttemberg/Reutlingen)
Product number:
317931
Listprice:
42,95 €
Around 200 Herpa models have been realised with the Reutlingen-based haulage company over the last 40 years. After the Iveco trailer truck with LNG drive from the beginning of 2023 (315913), the LNG-powered tractor unit with matching semi-trailer now follows in the company's familiar design. The tractor unit has the number 14100, the semi-trailer 33659.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Willi Betz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow, blue, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | May/June 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Around 200 Herpa models have been realised with the Reutlingen-based haulage company over the last 40 years. After the Iveco trailer truck with LNG drive from the beginning of 2023 (315913), the LNG-powered tractor unit with matching semi-trailer now follows in the company's familiar design. The tractor unit has the number 14100, the semi-trailer 33659.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Willi Betz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow, blue, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | May/June 2024 |