Hamm tandem roller DV 90 "Leonhard Weiss"
Product number:
307314
Listprice:
27,95 €
The road roller manufacturer from Tirschenreuth, Bavaria, also supplies the construction Company Leonhard Weiss in Baden-Württemberg. On the 1/87 scale model of the double vibration roller, the rollers are also rotatable and are made of metal. The cab features interior design and is laterally adjustable.
| Manufacturer | Hamm |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Leonhard Weiss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Ginster yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 61 g |
| Release Date | July/August 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The road roller manufacturer from Tirschenreuth, Bavaria, also supplies the construction Company Leonhard Weiss in Baden-Württemberg. On the 1/87 scale model of the double vibration roller, the rollers are also rotatable and are made of metal. The cab features interior design and is laterally adjustable.
| Manufacturer | Hamm |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Leonhard Weiss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Ginster yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 61 g |
| Release Date | July/August 2017 |