MAN TGM HLF 20/16 "fire brigade Wendelstein"
Product number:
090032
Listprice:
24,50 €
The third vehicle of the fire brigade Wendelstein, Franconia, is also released in luminous red. After the MTW and the turntable-ladder, the fire brigade is now complete. In addition you will find at our offers other vehicles from the fire brigade Wendelstein, Art.-No 049726, 049887.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wendelstein |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 44.7 g |
| Release Date | July/August 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The third vehicle of the fire brigade Wendelstein, Franconia, is also released in luminous red. After the MTW and the turntable-ladder, the fire brigade is now complete. In addition you will find at our offers other vehicles from the fire brigade Wendelstein, Art.-No 049726, 049887.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wendelstein |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 44.7 g |
| Release Date | July/August 2012 |